×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۱ تیر - ۱۳۹۹  
true
false


بعد از انتخاب علی اکبر مونسان به عنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشتر برنامه‌هایی که از این سازمان در کنار فعالیت‌های معمول آن به چشم
می‌خورد مراودات گردشگری و تمرکز بر ورود گردشگر از چین بود البته پیش از این علی‌اصغر مونسان به‌عنوان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای شرکت در بیست‌ودومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به کشور چین سفر کرده‌ بود و افزایش مراودات گردشگری از آن زمان بین دو کشور آغاز شد.

آمادگی چین برای اختصاص ۴درصدی گردشگر چینی به ایران

به دنبال همین مراودات بود که وزیر بین‌الملل چین به‌همراه هیئت عالی‌رتبه چینی از موزه ملی ایران بازدید کرد و میزهای گردشگری چین در ادارات کل میراث فرهنگی استانها در راستای توسعه گردشگری میان ایران و چین تشکیل شد که تمام این مراودات در نهایت به لغو روادید چین منجر شد.

البته رئیس مجلس ایران هم به چین سفر کرد و مقامات چینی اعلام کردند آمادگی دارند ۴درصد گردشگری خروجی به ایران اختصاص یابد یعنی حدود ۶میلیون گردشگر؛ فراموش نشود که این عدد تنها در حد یک پیش‌بینی و طرح است و تا تحقق راه زیادی پیش رو دارد.

 

مقامات وزارت میراث فرهنگی از افزایش ۵۲ درصدی ورود گردشگر خارجی به کشور گفتند اما باید کمیت مربوط به این رشد را هم ارزیابی کرد؛ حدود ۱۵۰ میلیون گردشگر چینی در سال ۲۰۱۸ از کشورهای مختلف جهان بازدید کرده‌اند و باید دید سهم ایران از این میزان گردشگر چقدر بوده‌ است؟ طبق آمار دریافتی شاید این میزان به ۱۰۰ هزار نفر هم نرسد.

بخش گردشگری چین تمرکز زیادی بر گردشگری داخلی دارد

البته باید این موضوع را هم مدنظر داشت که شعارهای اقتصادی چین تمرکز بر اقتصاد داخلی است و این مهم، صنعت گردشگری را هم شامل می‌شود؛ با همین دید است که گردشگران چینی حتی در فرایند سفرهای تفریحی به‌دنبال مراودات اقتصادی هستند و تلاش می‌کنند این مراودات به نفع اقتصاد داخلیشان باشد. در واقع بخش گردشگری چین تمرکز زیادی بر گردشگری داخلی دارد اما وزارت میراث ما هنوز برنامه مناسبی برای توسعه گردشگری داخلی ارائه نداده و برنامه توسعه گردشگری خارجی را به دعوت از چند اینفلوئنسر خارجی و مراودات گردشگری با چین (با آن مختصاتی که ذکر شد) محدود کرده‌ است.

اما وزارت میراث ما هنوز برنامه مناسبی برای توسعه گردشگری داخلی ارائه نداده و برنامه توسعه گردشگری خارجی را به دعوت از چند اینفلوئنسر خارجی و مراودات گردشگری با چین (با آن مختصاتی که ذکر شد) محدود کرده‌است.
البته باید منتظر بود تا میزان ورود گردشگر چینی را تا یک سال آینده بررسی کرد چرا که این برنامه‌ هم در دسته برنامه‌های میان‌مدت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار می‌گیرد؛ طبق این برنامه قرار است سهم گردشگران چینی از کل گردشگران خارجی کشور که در حال حاضر نیم درصد است طی ۵ سال ۳۸ برابر شود یعنی از ۵۲ هزار نفر به ۲ میلیون نفر برسد!

پایان خبر

منبع خبر : تسنیم
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true